Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło 8,2 procenta, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla gospodarki, jaką może napędzić wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba ludzi bez pracy może sięgnąć poziomu nawet 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii wielu ludzi, technologiczny rozwój i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na stopę bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od dwustu lat, a nadal pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie mogą spowodować znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.